تبلیغات
ضدصهیونیسم - صهیونیست ها به دنبال ایست قلبی غزه

صهیونیست ها به دنبال ایست قلبی غزه

نویسنده :سناتور
تاریخ:یکشنبه 30 دی 1386-04:01 ق.ظ

صهیونیست ها به دنبال ایست قلبی غزه

به گزارش فارس به نقل از مركز اطلاع رسانی فلسطین، رژیم صهیونیستی به بستن گذرگاه های بازرگانی و تشدید تحریم ها و محاصره ظالمانه علیه نوار غزه از پنج ماه قبل تاكنون همچنان ادامه می دهد. این تحریم‌ها و محاصره تاثیری بسیار منفی بر همه بخش‌های اقتصادی، اجتماعی ، انسانی و بهداشتی نوار غزه گذاشته است به طوری كه همه بخش‌های اقتصادی به طور كلی ویران و مجموعا اقتصاد فلسطین متحمل زیان‌های سنگینی شده است. آمارهای بین المللی و داخلی حاكی از آن است كه بر اثر بسته ماندن گذرگاه های بین المللی حجم زیان‌های نوار غزه روزانه یك میلیون دلار است به عبارت دیگر حجم كل زیان‌ها در طول پنج ماه اخیر به 150 میلیون دلار رسیده است. میزان خسارت های وارده بر بخش های مهم اقتصادی به شرح زیر است:

- ساخت و ساز

همه طرح‌ها و پروژه‌های ساخت و ساز و توسعه كه توسط سازمان كاریابی و حمایت از پناهندگان فلسطینی "آنروا" اجرا می شد و منبع درآمد بیش از 121 هزار نفر و یكی از بخش‌های حیاتی و مهم برای انواع شغل‌‌ها در نوار غزه به شمار می آمد به فعل محاصره و بسته مانده گذرگاه ها متوقف شده است و بودجه اختصاص یافته به طرح‌های متوقف شده به خاطر كمبود مواد اولیه و آلات و ادوات سازندگی از قبیل سیمان و آهن و غیره 93 میلیون دلار تخمین زده شده است. همه طرح‌های عمرانی و تاسیساتی خصوصی و عمومی و پروژه های زیرساختی در نتیجه نبود آلات و ادوات ساخت و ساز متوقف شده‌اند. یكی از طرح های متوقف شده طرح توسعه خیابان "صلاح الدین" با بودجه نزدیك به 18 میلیون دلار است. همچنین كار طرح توسعه خیابان النصر یكی از خیابان‌های اصلی بازرگانی در نوار غزه نیز متوقف شد.
روی هم رفته بودجه همه طرح‌های عمرانی كه در نوار غزه متوقف شده‌اند از جمله طرح های آنروا و برنامه توسعه سازمان ملل 160 میلون دلار است.
تقریبا همه كارخانجات سیمان، بلوك، بتون، كاشی، سنگ گرانیت لوله‌های فاضلآب و غیره تعطیل شده‌اند.

- بخش خیاطی

صعنت خیاطی نیز از محاصره تحمیلی در امان نماند. بسته ماندن گذرگاه‌ها زیان سنگینی بالغ بر 10 میلیون دلار به صاحبان كارگاه‌های خیاطی وارد كرد و این هزینه معادل یك میلیون قطعه لباس است كه برای فصل تابستان آماده صادرات به بازارهای "اسرائیل" بود. در600 كارگاه خیاطی نزدیك به 25 هزار كارگر فعالیت می كردند كه هم اكنون همگی بیكار شده‌اند، به طوری كه 90 درصد تولیدات كارگاه‌های خیاطی برای بازارهای رژیم صهیونیستی و 10 درصد برای بازارهای داخلی بودند. همچنین تولیدات البسه برای بازار داخلی به علت نبود پارچه كافی متوقف شد. حجم زیان‌های وارده در این صنعت در طول تاریخ یاد شده به بیش از بیست میلیون دلار رسید.

- لوازم خانگی
بخش تولید لوازم خانگی به عنوان یكی از بخش های حیاتی جامعه در طول این مدت به طور كلی ویران گشت و میزان تولید آن به دلیل نبود مواد اولیه كافی، به میزان 90 درصد كاهش یافت و همین مساله باعث شد تا شش هزار كارگر در این بخش بیكار شوند و به طور كلی میزان خسارت های وارده این بخش در طول این مدت بالغ بر 12 میلیون دلار ذكر شده است.

- صنایع فلزی و مهندسی

بسته ماندن گذرگاه‌ها باعث رسیدن آسیب جدی به بخش صنایع فلزی و معدنی شده است. بیش از 95 درصد كارخانجات در این بخش بسته شدند و بیش از 7000 كارگر بخش صنایع معدنی و فلزی بیكار شدند این بخش نیز به علت عدم فراهم شدن مواد خام لازم در معرض تخریب و ویرانی كامل قرار گرفتند. همچنین طی سال‌های گذشته بر اثر ادامه حملات هوایی و زمینی نظامیان صهیونیست، صدها كارخانه و كارگاه به طور كامل ویران گشته اند.

- واردكنندگان و تجا
ر
در نتیجه توقف كالاها در بنادر رژیم صهیونیستی نزدیك به 2000 وارد كننده فلسطینی ماهانه بالغ بر 5 میلیون دلار زیان می بینند و به طور كلی واردكنندگان و تجار در طول این مدت 25 میلیون دلار زیان دیده اند.

- گردشگری

بخش گردشگری به علت بسته ماندن گذرگاه‌ها به طور كامل فلج شده است. 39 شركت و دفتر جهانگردی و سیاحت به همین خاطر و نیز عدم آزادی سفر به ویژه سفر به حج و عمره با بحران و مشكلات جدی رو به رو شده‌اند و به تبع آن هتل داران نیز زیان‌های سنگینی دیده‌اند و میزان فعالیت در این زمینه به صفر رسیده است. همچنین سالن‌های غذاخوری نیز تعطیل گشته‌اند. یكی از هتل های غزه موسوم به "موفبك" با 250 سوئیت با هزینه‌ای بالغ بر 35میلیون دلار تاسیس شد و قرار بود كه در سال 2006م. افتتاح شود اما افتتاح آن به علت بسته ماندن گذرگاه ها به تعویق افتاد.
همچنین كار ساخت پلاژها در ساحل دریای غزه با هزینه 9میلیون دلار كه قرار بود شركت مشتل آن را بسازد، متوقف شد.

- صنایع غذایی
محصولات كارخانجات تولید مواد غذایی در نوار غزه از زمان بسته شدن گذرگاه‌ها به میزان چشمگیری كاهش یافته است.
بیش از سه كارخانه تولید نوشابه های گازی كه در آن بیش از 900 نفر كار می‌كردند كاملا از ادامه فعالیت باز مانده‌اند. رژیم صهیونیستی مانع از ورود ماده
co2
ماده اصلی تولید این نوشابه‌ها به نوار غزه می‌شود و روی هم رفته این بخش بر اثر ادامه بسته ماندن گذرگاها سه میلیون دلار خسارت دیده است.

- كشاورزی
ادامه بسته ماندن گذرگاه‌ها، بخش كشاورزی را نیز مانند سایر بخش‌ها در معرض نابودی قرار داده است و در صورتی كه كشاورزان نتوانند محصولات‌شان را صادر كنند به شدت زیان خواهند دید. 80 درصد محصولات كشاورزی به علت عدم اجازه واردات داروهای زراعتی و كودهای شیمیایی و آفت كش‌ها در معرض نابودی قرار گرفته‌اند و همچنین 40 هزار كارگر در این بخش بیكار شده‌اند.
پیش‌بینی می‌شود كه حجم زیان‌های وارده به اراضی زیر كشت توت فرنگی به نزدیك 10 میلیون دلار برسد. همچنین 4500 نفر در این بخش مشغول فعالیت هستند كه با وارد آمدن یك چنین زیان‌هایی بیكار خواهند شد. گل كاران و بیش از هزار كارگر این بخش نیز تاكنون 4 میلیون دلار خسارت دیده اند.
صادرات بیش از 25 تن سیب زمینی و انواع سبزیجات به بازارهای رژیم صهیونیستی و كشورهای عربی در نتیجه ادامه محاصره متوقف شده است و این محصولات به منظور تلف نشدن، در بازهاری داخلی به قیمت بسیار ارزان فروخته شدند.
كشاورزان انجیر هندی به علت ناتوانی در صادرات محصولات شان و به دلیل فروش ارزان این محصولات در داخل متحمل زیان شدیدی شده‌اند. انجیر هندی یكی از اصلی ترین میوه هایی است كه در منطقه "المواصی" واقع در خان یونس به مقدار زیاد و در مساحت 7000 دونم(هر دونم در فلسطین تقریبا 900 متر مربع)‌ كاشته می‌شود.

- منطقه صنعتی غزه
بسته ماندن گذرگاه‌های بازرگانی مهمترین طرح ‌ای سرمایه گذاری در نوار غزه یعنی "منطقه صنعتی غزه" را با خسارت‌های سنگینی مواجه كرده است. این منطقه از سال 1999م. فعالیت خود را آغاز كرد و در آن 45 كارخانه فعالیت می‌كردند كه هم اكنون همه آنان بسته شده اند.
همچنین بسیاری از كارخانه داران هم اكنون برای این كه مشتری‌های خود را از دست ندهند و ورشكسته نشوند فعالیت‌های خود را در خارج آغاز كرده‌اند. كل بودجه هزینه شده برای منطقه صنعتی غزه نزدیك به 30 میلیون دلار است كه نخستین فاز آن به قیمت 18 میلیون دلار اجرا شده است. پیش بینی می‌شد كه در این طرح 25 هزار كارگر فعالیت كنند. طی سال‌های گذشته 2500 نفر در این پروژه فعالیت كردند. این تعداد در سال گذشته به 1800 نفر كاهش یافت و طی شش ماه گذشته تعداد كارگران بیش از این كاهش یافت و به 300 نفر رسید.

- سرمایه گذاری
بر اثر ادامه محاصره و بسته ماندن گذرگاه‌ها، بخش سرمایه گذاری در فلسطین به طور كل و در استان‌های غزه به طور خاص آسیب دیدند. تخریب این بخش از مهمترین اهداف سیاسی رژیم صهیونیستی به شمار می‌آید و می‌توان گفت كه زیان‌های بخش سرمایه گذاری بیش از همه به اقتصاد فلسطین آسیب رساند. این زیان‌ها در موارد زیر خلاصه می شود:

ـ فرار سرمایه های داخلی به كشورهای مجاور

ـ فرار بسیاری از شركت های خارجی فعال در عرصه سرمایه گذاری در فلسطین

ـ توقف سرمایه گذاری‌های خارجی و فلسطینی و عربی

ـ توقف فعالیت‌ها در بخش توسعه مناطق آزاد صنعتی و بسیاری از طرح‌های سرمایه گذاری

ـ از بین رفتن همه آن چه كه تشكیلات خودگردان برای صادرات كلاهای فلسطین در جهان و جذب سرمایه هزینه كرده بود به طوری كه سال‌ها زمان نیاز است تا اوضاع مانند سابق شود.

- بانك‌ها

عملكرد بانك‌های فلسطین در استان‌های غزه در نتیجه بسته ماندن گذرگاهها به میزان بالایی كاهش یافت. مشكلات بانك‌ها در پی قطع تعامل و همكاری بانك‌های صهیونیستی با بانك‌های فلسطینی، افزایش یافت. اغلب بانك‌های استان غزه نقدینگی ارزی ندارند و به علت بدهی‌های بالا در معرض تعطیلی قرار گرفته اند.

- ترانزیت كالا

بخش ترانزیت كالا به علت ادامه محاصره و بسته ماندن گذرگاه‌ها آسیب جدی دیده است. از آغاز انتفاضه الاقصی تاكنون از ورود 450 كامیون باربری به اسرائیل برای انتقال كالا و محصولات به نوار غزه جلوگیری شده است و این مساله زیان‌های سنگینی را به بخش حمل و نقل و ترانزیت در نوار غزه وارد آورده است و همچنین بسته شدن گذرگاه‌های تجاری به مدت 150 روز منجر به تعطیلی 90 درصد فعالیت های ترانزیتی شده است. در تاریخ 2007/10/28 گذرگاه مرزی "صوفا" تعطیل و تنها گذرگاه "كرم شالوم" برای واردات كالا اختصاص داده شد و تعداد كامیون های باربری روزانه به 30 دستگاه كاهش یافت و بر اثر آن 450 راننده و بیش از هزار كارگر كه در كار تخلیه و بارگیری فعالیت می‌كردند بیكار شدند.

- فقر و بیكاری

به طور كلی نرخ فقر و بیكاری در اراضی فلسطین به ویژه از آغاز انتفاضه الاقصی تاكنون به طور چشمگیری افزایش یافته است. نظامیان صهیونیست با اعمال سیاست محاصره و بستن گذرگاه‌های مرزی، مانع از رفتن بیش از 120 هزار كارگر به اراضی اشغالی 48 شده‌اند و بدین ترتیب نوار غزه منبع درآمد مهمی را از دست داده است.
با وجود اوضاع بسیار سخت اقتصادی و معیشیتی نوار غزه شمار كارگران این منطقه پیش از محاصره، 215 هزار نفر بودند و در پی محاصره از پنج ماه پیش تاكنون این تعداد به صفر رسیده است. بر اساس آخرین آمارها، نرخ بیكاری در نوار غزه 80 درصد و نرخ فقر 90 درصد است و اغلب ساكنان این منطقه متكی به كمك های انسانی سازمان "آنروا" و "فائو" و جمعیت های خیریه هستند.
اوضاع سخت سیاسی و اقتصادی و معیشتی نوار غزه بر همه موسسات از جمله موسسات آموزشی تاثیر منفی گذاشته است، به طوری كه بسیاری از خانواده‌های فلسطینی نمی‌توانند هزینه تحصیل و مستلزمات آن از جمله كیف، كفش و لباس فرزندان خود را تامین كنند. این مساله دانش آموزان را با یاس و ناامیدی مواجه كرده است. اگر محاصره ادامه پیدا كند همه چیز در نوار غزه از بین می‌رود و نیروی كاری وجود نخواهد داشت و در این صورت باید نوار غزه را منطقه‌ای آسیب دیده خواند.

-
گرانی
مصرف كنندگان در نوار غزه به علت كمبود شدید كالاهای مورد نیاز در بازار و احتكار برخی از كالاهای اساسی از گرانی شدید در مضیقه هستند. گرانی از 30 درصد به 1000 درصد رسیده است. قیمت برخی از كالاها عبارتند از:
ـ یك كیلو گوشت قرمز 12 دلار

ـ یك كیلو مرغ 3 دلار

ـ یك پاكت سیگار 4 الی 8 دلار

ـ یك لیتر بنزین 5/1 دلار

ـ یك لیتر سولار 2/1 دلار

ـ یك گونی (40 كیلویی) آرد 40 دلار

ـ كپسول خالی گاز 70 دلار

ـ پر كردن كپسول گاز 13 دلار

ـ یك گالن (20 كیلویی) روغن زیتون 140 دلار

ـ یك گالن (6/3 لیتری) بتونه آهنی برای خودرو 80 دلار

ـ یك گالن (16 لیتری) تینر 100 دلار

ـ یك گالن (18 لیتری) چسب چوب 100 دلار

سوالی كه در این جا مطرح می‌شود این است كه چگونه یك مصرف كننده می‌تواند در سایه این گرانی و كمبود شدید كالاهای مورد نیاز و ادامه بسته ماندن گذرگاه ها نیازهای روزانه خود را تامین كند؟
برای حل معضل گذرگاه ها می‌بایست به دنبال راه حل ریشه ای بود تا گذرگاه ها بیست و چهار ساعته و بدون هیچ گونه مشكل و مانعی به روی مردم و تجار باز باشد.

- نمودار محاصره شرح ذخیره

1) دارو(85نوع) 0

2) دارو(138نوع) تا سه ماع

3) داروهای روانپزشكی 0

4) كیسه‌های عملیات ضد عفونی 0

5) لوازم التحریر 0

6) گازهای دارای مصرف پزشكی (2هفته)

7) انواع پارچه و البسه 0

8) مواد غذایی 2هفته

9) مواد پاك كننده 2هفته

10) سوخت 2هفته

11) لوازم و تجهیزات پزشكی 2 هفته

12) بانك خون به علت كمبود لوازم پزشكی تعطیل شده است

آمار تعداد بیماران و قربانیان ایست های بازرسی و موارد مربوط به جلوگیری از سفر بیماران به خارج

ـ شهادت 18 مرد و زن بیمار در ایست‌های بازرسی به خاطر ممانعت از سفر آنان به خارج برای درمان به موقع در ماه نوامبر

ـ شهادت 44 نفر به خاطر محاصره و بسته ماندن گذرگاه ها از ژوئن گذشته تاكنون

ـ 600 الی 700 بیمار برای درمان ماهانه خود نیاز به سفر خارجی دارند.

ـ 250 الی 300 بیمار به درمان فوری نیازمندند و هر گونه تاخیر در درمان، زندگی آنان را به خطر می اندازد به علاوه این كه تعداد بیماران سرطانی و كلیوی به 900 نفر رسیده است.

- ماه اكتبر

ـ جلوگیری از سفر 253 بیمار

ـ جلوگیری از سفر 190 بیمار تحت مراقبت های پزشكی

45 درصد بیمارانی كه با انتقال آنان به خارج ممانعت شده مبتلا به بیماری های چشم، استخوان، ستون فقرات، سرطان و خون هستند و از تاریخ 2007/11/1 تا 7/11/ 2007 تعداد این بیماران به 19 نفر رسید و در این میان به درخواست 39 بیمار برای سفر به خارج پاسخی داده نشد.

طی روزهای پنجشنبه الی دوشنبه آخر ماه اكتبر از سفر 106 بیمار به خارج جلوگیری و با درخواست آنان مخالفت شد.

فقط در روز سه شنبه از انتقال 13 بیمار جلوگیری به عمل آمد.

11 بیمار تاكنون هیچ پاسخی به درخواست خود دریافت نكرده‌اند.

- بیماران سرطانی
در نوار غزه 450 بیمار سرطانی وجود دارد كه 35 درصد آنان كودك و 26 درصد زن هستند. به بیماران سرطانی اجازه سفر به خارج برای درمان یا تكمیل دوره درمان یا عمل جراحی و همچنین اجازه ورود داروهای ویژه این بیماری داده نمی‌شود و بیماران سرطانی هم اكنون در معرض مرگ قرار دارند.

- بیماران كلیوی

در نوار غزه 400 بیمار كلیوی و دیالیزی وجود دارد. این بیماران در هفته سه بار نیاز به دیالیز دارند اما به علت ادامه محاصره و از كار افتادگی دستگاه‌های دیالیز و جلوگیری از ورود قطعات یدكی این دستگاه‌ها، این دسته از بیماران با خطر حتمی مرگ مواجه اند.

- بیماران قلبی

400 الی 450 بیمار قلبی از كمبود داروی كافی و خرابی تجهیزات پزشكی بخش های مختلف قلب رنج می برند.

- دستگاه های دیالیز

وزارت بهداشت جمعا 69 دستگاه دیالیز در اختیار دارد كه در چهار بیمارستان توزیع شده‌اند. از این تعداد 20 دستگاه به خاطر جلوگیری اشغالگران از ورود قطعات یدكی برای تعمیر آنها از كار افتاده‌اند و تاریخ مصرف 3 دستگاه نیز گذشته است و در هر لحظه ممكن است كه خراب شوند.

- جدول تجهیزات ضروری و مهم پزشكی از كار افتاده در بیمارستان های اصلی

- اسامی بیمارستان‌ها تجهیزات از كار افتاده

الشفاء 29

ناصر 47

تل‌السلطان 22

شهداء الاقصی 20

بیت حانون 14

العیون 11

ابو یوسف النجار 4

الأوروبی 15

محمد الدره 26

كمال عدوان 3

آمار فوق نشان دهنده توطئه رژیم صهیونیستی برای نابودی بخش بهداشت و درمان فلسطین و هدف از آن تضعیف اراده ملت و چشم پوشی آن از اصول و آرمان‌های ملی است.نوع مطلب : عمومی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
How can we increase our height?
دوشنبه 16 مرداد 1396 12:40 ب.ظ
Its like you read my mind! You appear to grasp a lot about this,
such as you wrote the e book in it or something. I believe that you can do with some percent to pressure the message house a
little bit, but instead of that, this is great blog.

A fantastic read. I will certainly be back.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 07:30 ق.ظ
Does your blog have a contact page? I'm having trouble locating it but, I'd like to
send you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 11:18 ب.ظ
Hey very nice blog!
ali
یکشنبه 30 دی 1386 04:01 ق.ظ

دامنه مجانی
از این سایت حتما دیدن کنید و به دیگران هم معرفی کنید
http://orq.ir
كسب درآمد
یکشنبه 30 دی 1386 04:01 ق.ظ
کسب درآمد 100 % تضمینی از اینترنت جدید ترین سایت کلیکی با بیشترین مزیت ها ( * به ازای هر کلیک 400 ریال *)
برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ زیر رجوع کنید تا شما را به سایت اصلی راهنمایی کند.
http://www.10toman.blogsky.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر